Sklep on-line
Informacje prasowe
PIELĘGNACJA SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW PO LECIE
21.08.2019

PIELĘGNACJA SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW PO LECIE

Po lecie często obserwujemy, że włosy stają się przesuszone, kruche i pozbawione blasku. Jednak nie tylko włosy, ale także skóra głowy po okresie wakacyjnym jest bardziej wrażliwa, przesuszona, co niejednokrotnie prowadzi do jej nadwrażliwości czy łupieżu.


Czy się objawia nadwrażliwość skóry głowy?
Sensitivity skin (wrażliwość skóry) występuje, gdy dana osoba reaguje swędzeniem, kłuciem, cierpnięciem, drętwieniem czy wręcz pieczeniem, na różne bodźce środowiskowe, na które przeciętny, zdrowy człowiek nie reaguje w ogóle.


Przyczyny nadwrażliwości skóry głowy po lecie
Podobnie, jak skóra na powierzchni ciała, tak i skóra głowy reaguje po lecie nadmiernym przesuszeniem, podrażnieniem czy zaczerwienieniem. Do tego stanu przyczyniają się zarówno czynniki środowiskowe (kąpiele
w zbiornikach wodnych: jeziorach, stawach, basenach, wodzie morskiej), błędy pielęgnacyjne, jak również zaniedbania i zaniechania w zakresie stosowania odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.
Nadmierna ekspozycja na słońce szkodzi skórze głowy, szczególnie przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności. O ile ciało, w oczywisty sposób, chronimy pod ubraniem, o tyle głowa jest miejscem najczęściej odkrytym.
 
W jaki sposób pielęgnować nadwrażliwą lub podrażnioną skórę głowy?
Dla pacjentów ze skórą szczególnie wrażliwą i nadwrażliwą marka Dermedic opracowała Szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry Capilarte. Preparat zalecany jest również osobom farbujących włosy, czy takim, których skóra pod wpływem różnych zabiegów fryzjerskich, bądź czynników środowiskowych uległa podrażnieniom. Szampon kojący do skóry nadwrażliwej jest zalecany do codziennego stosowania. Specjalnie opracowana receptura szamponu kojącego nie zawiera SLS ani SLES, zapewniając łagodne, ale zarazem skuteczne oczyszczanie włosów i skóry głowy. Preparat dodatkowo regeneruje naskórek oraz pomaga w utrzymaniu naturalnego pH skóry głowy – pH 5,5.
W produkcie zastosowane zostały surowce wspomagające kojenie i zmniejszające nadreaktywność:
- D-panthenol
- Betaina – silnie nawilża
- Polyquaternium – 7 – kondycjonuje włosy, ułatwia rozczesywanie, zapobiega matowieniu i uszkodzeniom włosów.
 
Łupież suchy i tłusty
Łupież to przykra dolegliwość, objawiająca się widocznym nadmiernym złuszczaniem się naskórka.  Może być
o różnej intensywności. Łupież dzielimy na suchy i tłusty.
Występowanie łupieżu suchego może łączyć się z fizjologią, nadwrażliwością i wysuszeniem skóry głowy. Łupież suchy ma postać drobnych białych płatków naskórka o średnicy 1 – 1,5 mm, łatwo oddzielających się od podłoża nawet przy delikatnych ruchach ciała, bez konieczności czesania. Łupieżowi suchemu zwykle towarzyszy uporczywy świąd. Świąd z kolei prowokuje drapanie, ono nasila łupież i przyczynia się do mechanicznego uszkodzenia naskórka, co z kolei powoduje nasilenie łupieżu.
Łupież tłusty jest następstwem łojotoku i łojotokowego zapalenia skóry głowy. Łuski zwykle mają barwę żółtą, są
w dotyku tłuste i w związku z tym bardziej kleiste, bardziej przylegają do podłoża. Z łupieżem tłustym często współistnieje wzmożone wypadanie włosów. Dlatego bezwzględnie trzeba reagować, by nie dopuszczać do widocznego przerzedzenia włosów. Łupież tłusty należy do chorób łojotokowych skóry i może występować jako jedyny objaw, ale często też jest skutkiem i współistnieje z zapaleniem skóry objawiającym się zaczerwienieniem,
a nawet obrzękiem.
 
Jakie działanie powinien wykazywać szampon przeciwłupieżowy?
Podstawowym zadaniem szamponu zwalczającego łupież jest dokładne umycie głowy, dobre oczyszczenie, a także działanie przeciwgrzybicze. Nadmiernie gromadzące się złuszczone komórki naskórka stanowią idealną pożywkę dla mikroorganizmów, zwłaszcza grzybów drożdżopodobnych i drożdżaków, ale również dla bakterii. Przekłada się to na pojawienie się zaczerwienienia i świądu. Szampon taki musi również nawilżać, aby utrzymać naturalne środowisko, lekko kwaśne oraz gładką powierzchnię skóry. Kolejne zadanie to regulacja mikrobiomu skóry głowy. Saprofity skóry głowy pomagają zachować naturalne środowisko i poniekąd „walczą” z patogenami, chronią skórę przed uszkodzeniami i podrażnieniami.
Działanie takie wykazuje Szampon zwalczający łupież i jego przyczyny z serii Capilarte. Zawiera on w swoim składzie substancje takie jak:
- Klotrimazol
- Pirytionian cynku – substancja nierozpuszczająca się w wodzie, gromadzi się w gruczołach łojowych, gdzie pozostaje do następnego mycia i przez cały okres „od mycia do mycia” wykazuje działanie
- Piroktonian olaminy
- Lactitol – naturalny probiotyk, regulujący mikrobiom. Wykazuje działanie selektywnie, hamując wzrost
i namnażanie patogenów jednocześnie wspomagając wzrost „dobrej” mikroflory na skórze głowy.
Produkt wykazuje nie tylko działanie przeciwgrzybicze, nie tylko ogranicza nadmierne złuszczanie naskórka (normalizowanie aktywności gruczołów łojowych), ale wspomaga również utrzymanie właściwej mikroflory na skórze głowy.*
 
 
*Materiał powstał we współpracy z dr hab. n. med. Ewą Trznadel-Grodzką

Wstecz